а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разгатка

мн. разгатки
Вид збор: Именка, женски род
Откривање, разгатнување нешто загадочно, прикриено, тајно.
Англиски: revealing
Примери:
Потребна е разгатка на причините.
Ја открив разгатката на нејзината филозофија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи