а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разгали

разгалат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 19030
1. Направи некого да стане гален.
Англиски: spoil Албански: lazdëroj
Примери:
Многу се ги разгалиле децата.
2. (се разгали) Стане гален.
Албански: lazdëroj
Примери:
Се разгаливте и слабо слушате.