а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разгази

разгазат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Со газење растури, изгази.
Англиски: stamp out Албански: shkel, prish duke shkel
Примери:
Ја разгазија глината.
Нека го разгазат децата снегот.
2. За чевли - рашири.
Англиски: wear in Албански: zgjëroj
Примери:
Ги разгазив веќе чевлите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи