а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разврши

(се) развршат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да врши.
Албански: nis, fillon
Примери:
Како што си се развршил, брзо ќе бидеш готов.
2. (се разврши) Се растрча ваму-таму.
Албански: vrapon andej këndej
Употреба: Преносно значење
Примери:
И ми јавна коња ластовица,/ се разврши по руда ледина.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи