а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разврти

развртат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Развие нешто завртено; рашири отвор.
Албански: rrotulloj, çliroj
Примери:
Го разврти клинецот.
2. Направи нешто да почне да се врти.
Англиски: rotate Албански: rrotulloj
Примери:
Го разврти тркалото.
3. (се разврти) Се раздвижи, заврти лево-десно, збуричка.
Албански: sillem
Примери:
Илко се разврте, си ги собра книгите и си отиде.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи