а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разврска

мн. разврски
Вид збор: Именка, женски род
Разрешување, расплетување на некаков судир, обично во уметничко дело.
Англиски: resolution
Примери:
Трагична разврска
FlexiMac
 менување на македонски глаголи