а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разврне

(се) разврнало
Вид збор: Глагол, свршен
(само во 3 л.) За дожд, снег, град - почне силно да врне.
Англиски: precipitate
Примери:
Се разврна и не можевме да дојдеме.
Силен дожд се разврнало.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи