а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разврзе

разврзат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Ослободи, распушти нешто сврзано.
Англиски: untie Албански: zgjidh
Примери:
Веднаш го разврзаа пакетот.
2. Ослободи од зависност, од ограниченост.
Англиски: free Албански: liroj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Разврзи сили, Стојане.
3. Почне надолго и нашироко да прикажува.
Албански: zgjidh
Примери:
Кога разврза, не можеше да му се види крајот.
(разг.) Го разврза јазикот.
4. (се разврзе) Се ослободи од нешто сврзано.
Англиски: untie Албански: liroj, zgjidh
Примери:
Штом се оддалечивме од нив, седнавме и се разврзавме.
(разг.) Му се разврза јазикот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи