а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разврзан

разврзаниот
Вид збор: Придавка
1. (глаг. прид.) разврзе
Англиски: untied
2. Што не е врзан.
Англиски: untied
Примери:
Разврзани врвки (од чевли).
FlexiMac
 менување на македонски глаголи