а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

развреска

(се) разврескаат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне силно да вреска.
Англиски: scream
Примери:
Ама се развреска жената!
FlexiMac
 менување на македонски глаголи