а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

развреднува

(се) развреднуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
(се) развредни
Примери:
Секогаш во ова време се развреднува.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи