а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

развредни

развреднат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи да некој постане вреден.
Албански: bëj të zelshëm
Примери:
Јас ќе го развреднам него.
2. (се развредни) Стане вреден.
Албански: bëhet i zelshlëm
Примери:
нешто многу си се развреднила.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи