а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

развреви

(се) разреват
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне силно да вреви.
Англиски: racket Албански: bëj zhurmë
Примери:
Многу сте се развревиле.
2. Почне многу да зборува.
Англиски: chat Албански: bërtas, vikas
Употреба: Дијалектен збор
FlexiMac
 менување на македонски глаголи