а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разврви

(се) разврват
Вид збор: Глагол, свршен
Се раздвижи, оди без запирање.
Примери:
По улиците се разврвеа луѓе.
По трлата разврвеа пци.
Изведенки
1. разврвува несв.
(се) разврвуваат
2. разврвување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи