а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разврат

(едн.) развратот
Вид збор: Именка, машки род
1. Полова распуштеност.
Англиски: licentiousness Албански: imoralitet
Примери:
Се оддаде на разврат.
2. Расипаност на моралните норми на општеството.
Англиски: licentiousness Албански: imoralitet
Употреба: Преносно значење
Примери:
Стотици години се живеело во раскош и разврат.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи