а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

развратност

Вид збор: Именка, женски род
Развратен живот, развратно однесување.
Англиски: obscenity
Примери:
Развратноста на тогашното општество.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи