а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разврати

развратат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи да стане развратен.
Англиски: deprave Албански: prish, bëj të pamoralshëm
Примери:
Ја разврати девојката.
Тие го развратија момчето.
2. (се разврати) Стане развратен.
Англиски: deprave Албански: bëhem i pamoralshëm, prishem
Примери:
Беше чесен, но веќе и тој се разврати.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи