а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

развоен

развојни
Вид збор: Придавка
Кој се однесува на развој и на развиток.
Англиски: developing
Примери:
Развојниот пат на писателот.
Развојниот период.
Развојниот процес.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи