а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разводни

разводнат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 40159
1. Со налевање вода, течност направи нешто да стане многу водно.
Англиски: dilute Албански: holloj me ujë
Примери:
Го разводни виното.
Разводни ја малу бојата.
2. Направи содржината на нешто да стане помалу изразна, побледа.
Англиски: weaken Албански: zbeh
Употреба: Преносно значење
Примери:
Во неговиот план ударот не се разводни.