а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разводник

мн. разводници
Вид збор: Именка, машки род
1. Лице што разведува стражи.
Англиски: private first class Албански: shpërndarës
Употреба: Воен термин
Примери:
Требаше да се јавам кај разводникот на стражата.
2. Лице што во сали ја распоредува публиката.
Англиски: usher Албански: portier
Примери:
Немаше разводник, та беше тешко да си го најдеш местото.
3. На парна машина или друг вид машина.
Англиски: dispatcher Албански: dispeçer
Употреба: Технологија
Примери:
Разводникот беше веќе неупотреблив.
4. Лице што придружува група луѓе дојдени од некаде.
Англиски: guide Албански: udhëheqës
FlexiMac
 менување на македонски глаголи