а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

развитли

развитлат
Вид збор: Глагол, свршен
1. За снопје - разврзе со вител.
Албански: çlidh duj
2. размавне, разнесе
Англиски: disperse Албански: shpërndaj
Примери:
Ветрот ги развитли листовите.
3. (се развитли) се размавне, се разнесе
Англиски: disperse Албански: shpërndaj
FlexiMac
 менување на македонски глаголи