а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

развитка

Вид збор: Глагол, свршен
Развие нешто свиено, завиено.
Англиски: unwrap
Примери:
Развиткај ги книгите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи