а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

развиска

(се) развискаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне многу да цвили.
Англиски: neigh Албански: hingëllon
Примери:
Нешто многу се развискал коњот.
2. Почне многу да вреска.
Албански: piskëllon, piskat
Примери:
Ама се развиска детево.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи