а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

развиори

развиорат
Вид збор: Глагол, свршен
1. развее, раздува
Англиски: unfold Албански: valvit
Употреба: Поетски збор
Примери:
Да развиорат еден радосен трепет.
2. (се развиори) Се пројави со голема сила.
Англиски: unfold Албански: përhap, valvoj
Употреба: Поетски збор
Примери:
Да се развиори докрајно гласот на совеста.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи