а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

развиорен

развиорениот
Вид збор: Придавка
Што се развиорил.
Англиски: unfolded
Примери:
развиорени чувства
развиорени знамиња
Изведенки
развиореност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи