а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

развинти

развинтат
Вид збор: Глагол, свршен
Развие нешто завинтено, разврти.
Англиски: screw off
Употреба: Технологија
Примери:
Ја развинти бомбата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи