а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

развика

(се) развикаат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне силно да вика.
Англиски: shout
Примери:
Кога се развика, собата ечеше.
Ми се развика за ништо.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи