а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

развиен

развиени
Вид збор: Придавка
1. Физички добро изграден, силен, здрав.
Англиски: well-built
Употреба: Спорт
Примери:
Не беше многу висок, но беше убаво развиен.
2. Кој достигнал високо ниво, повисок степен на развитокот.
Англиски: developed
Примери:
Развиените земји треба да им помагаат на послабо развиените и на неразвиените.
3. Духовно, умствено издигнат, кој има широк видокруг.
Англиски: educated
Употреба: Преносно значење
Примери:
Слабо развиен активист.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи