а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

развидели

(се) развидели
Вид збор: Глагол, свршен
1. раздени, самне
Англиски: brighten Албански: ndrit, zbardhet
Употреба: Безлично , Преносно значење
Примери:
Ме развидели по патот.
2. (се развидели) се раздени се, осамне
Англиски: brighten Албански: ndrit, zbardhet
Употреба: Безлично
Примери:
Многу брзо потоа се развидели.
(разг.) Ми се развидели (пред очите).
FlexiMac
 менување на македонски глаголи