а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

развивач

развивачот
Вид збор: Именка, машки род
1. Во фотографијата, материја која се користи за развивање на фотографии.
Англиски: developer
2. Во инженерството, лице што развива нови работи.
Англиски: developer
Употреба: Технологија
Примери:
веб развивач
FlexiMac
 менување на македонски глаголи