а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разветри

разветрат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Изложи нешто на ветер.
Англиски: air Албански: ajros
Примери:
Разветри ја собава.
2. (се разветри) Се изложи на ветер.
Англиски: air Албански: ajros, kap era
Примери:
Излегов да се разветрам малку.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи