а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

развесели

развеселат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи некој да стане весел.
Англиски: amuse Албански: gëzoj
Примери:
Дојдовме да ве развеселиме.
2. (се развесели) Стане весел.
Англиски: amuse Албански: gëzohem
Примери:
Тогаш дури се развеселил.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи