а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

развенча

развенчаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Лиши некого од слава, почит.
Албански: demaskoj
Употреба: Поетски збор
Примери:
Тогаш го развенчале како поет.
2. Ослободи некого од брачна врека.
Англиски: divorce Албански: divorcoj
Употреба: Правда
Примери:
Родителите мои тој ги развенчал.
3. (се развенча) Раскине брачна врска.
Англиски: divorce Албански: divorcoj, çkurorëzoj
Употреба: Правда
Примери:
Многу брзо се развенчавме.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи