а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

развенчан

развенчани
Вид збор: Придавка
1. Лишен од поранешната слава, почит, општо признание.
Употреба: Книжевен збор
2. разведен
Англиски: divorced
Изведенки
развенчан м.
Лице што се развенчало.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи