а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

развезе

развезат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Растури вез, нешто везено.
Албански: prish qendisjen
Примери:
Да ја развезе кошулата.
2. Почне да зборува долго и широко.
Албански: flet shumë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Кога ќе им развезе, сите ќе мораат да го слушаат.
3. (се развезе) Почне многу да везе, се занесе во везење
Албански: qendis shumë
Примери:
Нешто многу ми се развезла момава.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи