а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

развее

развеат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Издигне нешто во воздухот да се вее.
Англиски: blow Албански: valvit
Примери:
Таму ќе го развееме нашето знаме.
Развеј грива.
2. Со веење распрсне нешто на разни страни, разнесе.
Англиски: blow away Албански: shpërndan era
Примери:
Ветер го развеа снегот.
3. (се развее) Се разнесе на разни страни од ветер, од дување.
Англиски: blow away Албански: shpërndan era
Примери:
Плевата се развеа по покривите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи