а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разведри

разведрат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Обично за небо, време - направи да стане ведар, јасен.
Англиски: clear up Албански: kthjelloj
Примери:
Дувна ветер и за миг го разведри небото.
2. Изгони тешки мисли, чувства, направи некој да стане бодар, освежи.
Англиски: cheer up Албански: kthjelloj, qartësoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Разведри чело намрштено.
3. (се разведри) Обично за небо, време - стане ведар, јасен.
Англиски: clear up Албански: qartësohet, kthjellohet
Примери:
По неколку дена дожд, најпосле се разведри.
4. (се разведри) Стане ведар, бодар, се освежи.
Англиски: cheer up Албански: kthjellohet
Употреба: Преносно значење
Примери:
Излезе во градината и се разведри.
Изведенки
разведрен прид.
разведреното
Пример: разведрено небо
FlexiMac
 менување на македонски глаголи