а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разведе

разведат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Поведе некого на разни страни.
Англиски: walk Албански: shetis
Примери:
Ги разведе гостите низ стариот дел на градот.
2. Раскине брак на некого.
Англиски: divorce Албански: divorcoj, çkurorëzoj
Употреба: Правда
Примери:
Гледаше на секој начин да ги разведе младите сопружници.
3. (се разведе) Раскине брак, се развенча.
Англиски: divorce Албански: divorcoj, çkurorëzoj
Употреба: Правда
Примери:
Се разведовме уште пред две години.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи