а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разведен

разведени
Вид збор: Придавка
Кој се развел со жена си, си мажа си.
Англиски: divorced
Примери:
Разведена жена.
Изведенки
разведен м.
Лице што добило развод.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи