а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разварка

разваркаат
Вид збор: Глагол, свршен
Направи некој да почне да брза, ита.
Англиски: shoo
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Разварка калфи, чираци (ги натера калфите, чираците да побрзаат).
FlexiMac
 менување на македонски глаголи