а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

развари

Вид збор: Глагол, свршен
1. Свари нешто до полна мекост.
Англиски: cook Албански: ziej shumë
Употреба: Гастрономија
Примери:
Убаво да го развариш месото.
2. (се развари, само во 3 л.) Се свари , стане сосем меко.
Англиски: cook Албански: ziej
Употреба: Гастрономија
Примери:
Сите дробенки се развариле.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи