а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

развали

развалат
Вид збор: Глагол, свршен
За оган – направи да почне силно да гори.
Англиски: kindle
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Развалиле силни огневи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи