а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разбушави

разбушават
Вид збор: Глагол, свршен
1. За коса или човек – направи бушав.
Англиски: dishevel Албански: prish, tollovit flokët
Примери:
Ветрот ми ја разбушави косата.
2. (се разбушави) Стане бушав.
Англиски: dishevel Албански: prish flokët
Примери:
Се разбушавив чекајќи го него.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи