а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разбушавен

разбушавени
Вид збор: Придавка
За коса – бушав, неуреден, неочешлан; кој е со бушава коса.
Англиски: disheveled
Примери:
Разбушавена коса.
Разбушавени деца.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи