а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разбута

разбутаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Избута на разни; страни - обично за да направи пат.
Англиски: push aside Албански: shtyj mënjanë
Употреба: Дијалектен збор
2. растури, расипе
Англиски: tear down Албански: shkatërron, prish
Примери:
Веќе ја разбутаа плевната.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи