а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разбуричкан

разбуричканиот
Вид збор: Придавка
Што е вознемирен, разбрануван, несреден.
Англиски: agitated
Примери:
разбуричкани мисли
разбуричкано езеро
Изведенки
разбуричканост ж.
Пример: Имам чувство на разбуричканост и грчеви во стомак.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи