а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разброи

разбројат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Изброи по групи, по делови, со броење раздели на групи, делови, парови.
Примери:
Ги разброија учениците во парови.
Војската ја разброиле на групи
2. (се разброи) Извикувајќи броеви, броејќи се раздели на групи, делови, парови.
Примери:
Разбројте се на парови.
Изведенки
1. разбројува несв.
разбројуваат
2. разбројување ср.
разбројувањето
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи