а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разбрмчи

(се) разбрмчат
Вид збор: Глагол, свршен
Почнува да брмчи, да бруи.
Англиски: hum
Примери:
Се разбрмчеа веќе пчелите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи