а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разбрка

разбркаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Изгони на разни страни, растера.
Англиски: chase away Албански: përzen, shpërndaj
Примери:
Разбркај ги децава да не ни смеќаваат.
2. отстрани, пропади
Англиски: drive away Албански: përzen, largon
Примери:
Ги разбрка сите клиенти со својот груб однос.
3. (се разбрка) Почне да брка.
Англиски: chase Албански: ndjek, përzen
Примери:
Кога се разбрка ниедно дете не остана.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи