а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разбрза

(се) разбрзаат
Вид збор: Глагол, свршен
Почнува многу да брза.
Англиски: hurry up
Примери:
Пополека, многу си се разбрзал.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи